ACL Subaru EJ20/EJ22/EJ25 (For Thrust in #3 Position) 0.50mm Oversized High Performance Main Bearing
On Backorder
High-performance main bearing set for Subaru EJ engines, 0.50mm oversized.
Key Features
- Oversized 0.50mm — for machined blocks.
- Well-built — withstands higher loads than stock bearings.
- Direct fit — no modification required.
Will this fit your vehicle?
About this part
Product Details
Description
Subaru EJ25D 2457cc Flat4 DOHC 4vSpecifications
- Brand
- ACL
- Manufacturer Part #
- 5M8297H-.50
- UPC
Frequently Asked Questions
You Might Also Like
Similar products from the same category
ACL Honda 4 1590cc B16A VTEC 1995-on Engine Connecting Rod Bearing Set
ACL Nissan VQ35HR / VQ37VHR Standard Size High Performance Rod Bearing Set
ACL Subaru EJ18/EJ20/EJ22/EJ25 (For Thrust in #3 Position) 0.25mm Oversized Main Bearing Set
ACL Subaru/Scion FA20 Standard Size High Performance Rod Bearing Set