ACL Subaru EJ20/EJ22/EJ25 (For Thrust in #5) 0.025 Oversized High Perf Main Bearin - CT-1 Coated
In Stock
High-performance main bearing set for Subaru EJ engines. 0.025 inch oversize for thrust in the #5 position.
Key Features
- Oversized Fit — Designed for crankshafts that have been ground 0.025 inches undersize.
- High-Performance Build — Withstands higher loads and RPMs than stock bearings.
- Application-Specific — Fits Subaru EJ20, EJ22, and EJ25 engines.
Will this fit your vehicle?
About this part
Product Details
Description
Subaru EJ25T 2457cc Flat4 DOHC 4v TurboSpecifications
- Brand
- ACL
- Manufacturer Part #
- 5M8309HC-.025
- UPC
Frequently Asked Questions
You Might Also Like
Similar products from the same category
ACL Honda 4 1590cc B16A VTEC 1995-on Engine Connecting Rod Bearing Set
ACL Nissan VQ35HR / VQ37VHR Standard Size High Performance Rod Bearing Set
ACL Subaru EJ18/EJ20/EJ22/EJ25 (For Thrust in #3 Position) 0.25mm Oversized Main Bearing Set