ACL Subaru EJ20/EJ22/EJ25 (For Thrust in #5 Position) 0.005mm Oversized High Performance Main Bearin
In Stock
High-performance main bearing set for Subaru EJ engines. 0.005mm oversized.
Key Features
- Oversized — 0.005mm oversize for modified engines
- Application-specific — for Subaru EJ20, EJ22, and EJ25 engines
- Complete set — provides bearings for the entire engine
Will this fit your vehicle?
About this part
Product Details
Description
Subaru EJ25T 2457cc Flat4 DOHC 4v TurboSpecifications
- Brand
- ACL
- Manufacturer Part #
- 5M8309HOS5-STD
- UPC
Frequently Asked Questions
You Might Also Like
Similar products from the same category
ACL Honda 4 1590cc B16A VTEC 1995-on Engine Connecting Rod Bearing Set
ACL Nissan VQ35HR / VQ37VHR Standard Size High Performance Rod Bearing Set
ACL Subaru EJ18/EJ20/EJ22/EJ25 (For Thrust in #3 Position) 0.25mm Oversized Main Bearing Set
ACL Subaru/Scion FA20 Standard Size High Performance Rod Bearing Set