- AAM-115373GSK
- Dimensions
- 13 x 13 x 8 in
- UPC
- Axle Position
- Rear
- Axle Type
- 11.5" 14 Bolt - Rear Axle
- California Proposition 65
- 683
- Premium
- 716
- Pinion Spline Count
- 32
- Ring & Pinion Gear Ratio
- 3.73
- Ring Gear Bolt
- 12
- Ring Gear Diameter
- 11.5
- Ring Teeth Count
- 41
- Type
- Truck
- Vehicle Make
- RAM
- Extended EMS
- 4
- Extended MSR
- N
- Extended WS1
- Limited, see demandaam.com
- Extended WS2
- TX
- Extended WT1
- 1
- Extended WT2
- YR
- Extended CTO
- MX
- Extended HSB
- Extended HTS
- Extended NAF
- B
American Axle & ManufacturingItem #: AAM-115373GSK
AAM 3.73 Ratio Gear Kit, 19-24 Ram 2500 and 3500 with 11.5 Inch Axle - 115373GSK
Specifications
- Brand
- American Axle & Manufacturing
- Manufacturer Part #
- 115373GSK
- Item #
- AAM-115373GSK
- Dimensions
- 13 x 13 x 8 in
- UPC
- Axle Position
- Rear
- Axle Type
- 11.5" 14 Bolt - Rear Axle
- California Proposition 65
- 683
- Premium
- 716
- Pinion Spline Count
- 32
- Ring & Pinion Gear Ratio
- 3.73
- Ring Gear Bolt
- 12
- Ring Gear Diameter
- 11.5
- Ring Teeth Count
- 41
- Type
- Truck
- Vehicle Make
- RAM
- Extended EMS
- 4
- Extended MSR
- N
- Extended WS1
- Limited, see demandaam.com
- Extended WS2
- TX
- Extended WT1
- 1
- Extended WT2
- YR
- Extended CTO
- MX
- Extended HSB
- Extended HTS
- Extended NAF
- B
You Might Also Like
Similar products from the same category
American Axle & Manufacturing
AAM 4.44 Ratio Gear Kit, 19-24 Ram 11.5 Inch Axle - 115444GSK
AAM Ring and Pinion Kit, GM 12.0 in., 3.42 Ratio, 19-25 - 120T1342GEARKIT
AAM GM 7.5/7.6 in. Differential Cover. Fits all years. - 12471370
AAM Crush collar for GM 9.5" 14 bolt rear axle. and 9.25" Front Axle - 14012691