American Axle & ManufacturingItem #: AAM-120T1342GEARKIT
AAM Ring and Pinion Kit, GM 12.0 in., 3.42 Ratio, 19-25 - 120T1342GEARKIT
Ring and Pinion Kit, GM 12.0 in., 3.42 Ratio, 19-25 Ring and Pinion Kit, GM 12.0 in., 3.42 Ratio, 19-25. This kit includes Pinion Nut, Pinion Shim, Pinion Seal, Crush Collar and gear Set. Ring &...
Ring and Pinion Kit, GM 12.0 in., 3.42 Ratio, 19-25 Ring and Pinion Kit, GM 12.0 in., 3.42 Ratio, 19-25. This kit includes Pinion Nut, Pinion Shim, Pinion Seal, Crush Collar and gear Set. Ring & Pinion Set
Secure CheckoutFast Shipping631-982-0042
Specifications
Brand
American Axle & Manufacturing
Manufacturer Part #
120T1342GEARKIT
Item #
AAM-120T1342GEARKIT
Dimensions
13 x 13 x 8 in
UPC
Axle Position
Rear
Axle Type
12.0" 14 Bolt - Rear Axle
California Proposition 65
683
Premium
Notes
T1XX 12.0 Inch REAR GEARSET 3.42
716
Pinion Spline Count
32
Ring & Pinion Gear Ratio
3.42
Ring Gear Bolt
12
Ring Gear Diameter
12
Ring Teeth Count
41
Type
Truck
Vehicle Make
GM
Extended EMS
4
Extended MSR
N
Extended WS1
Limited, see demandaam.com
Extended WS2
TX
Extended WT1
1
Extended WT2
YR
Extended CTO
US
Extended HSB
Extended HTS