American Axle & ManufacturingItem #: AAM-95K2308GEARKIT
AAM Ring and Pinion Set, GM 9.5 in., 12 bolt Axle, 3.08 Ratio, 14-17 - 95K2308GEARKIT
Ring and Pinion Set, GM 9.5 in., 12 bolt Axle, 3.08 Ratio, 14-17 Ring and Pinion Set, GM 9.5 in., 12 bolt Axle, 3.08 Ratio, 14-17 Ring and Pinion Set
Manufacturer Part #
95K2308GEARKIT
Item #
AAM-95K2308GEARKIT
Dimensions
12.88 x 12.88 x 7.06 in
Axle Type
9.5" 12 Bolt- Rear Axle
Ring Gear Diameter
9.5
Ring Teeth Count
40
Vehicle Make
GM
Extended CTO
MX
Extended HTS
Extended LIF
1
Extended PRC
NEW
Interchange
General Motors: 23114035
Interchange
Motive Gear: GM9.5-308L